Tvorivý rešerš – úvod do kreatívnych kurzov, úvod do kreatívneho života


“Tvorivý rešerš je tajomstvo, či trik, ktorý zvyšuje úroveň každého originálneho dizajnu.” John Galliano

Rešerš je kreatívny prieskum, počas ktorého zbieraš informácie, inšpirácie. Ale prečo by si vôbec mala venovať čas hľadaniu, keď chceš tvoriť? Ako návrhár potrebuješ stále nové nápady, móda sa neustále mení, a od teba ako kreatívca sa očakáva, že každú sezónu dokážeš prísť s niečím originálnym, skvostným. Kurzy módy ťa prevedú procesom tvorby, naučatia ťa teoreticky aj prakticky o svete módy, ale nájsť svoj rukopis, originalitu, dokážeš len ty. 

Čo k tomu potrebuješ?  Notes, skicár, priečinok v počítači – tvoj osobný priestor,  v ktorom  sa definuje kto si, aký je tvoj štýl, čo ťa zaujíma a čo sa deje vo svete okolo teba. A čo by mal rešerš obsahovať? Výstrižky, skice, texty, fotografie, vzorky látok, gombíky, korálky… čo-koľvek. Pri hľadaní inšpirácie nezabúdajte na históriu, kultúru, zvyky a módne trendy. 

textúry, štruktúry, farby, materiály

Nech už má tvoj rešerš akúkoľvek podobu mal by návrhársky rešerš obsahovať “kapitoly”:

  • formy a štruktúry
  • detaily
  • farby
  • textúry
  • zdobnosti a vzory
  • historické motívy
  • kultúra
  • módne trendy

O všetkých týchto veciach sa u nás na Kurzoch módy samozrejme dozvieš – Kurz Know how ťa nimi prevedie. Kde čerapáme inšpiráciu? Internet (www.style.com, www.pantone.com…), knihy a časopisy (Vogue, Another magazine,…), múzeá a galérie, blšie trhy a second handy (ak sa vo vašom okolí nekonajú tak ich zorganizujete :))), cestovanie, architektúra, príroda, film, divadlo, hudba, kultúra ulice. Hlavne otvoriť oči a všímať si svoje okolie nikdy nevieš, čo nakopne tvoju fantáziu nabudúce.

Pri výbere z Portfólia Kurzov módy, kde nájdeš všetky kurzy, workshopy, eventy, ktoré organizujeme ti odporúčame, ak si začiatočník postupnosť: Know-howMódna kresbaZáklady strihovModelácia strihov Základy šitiaMódne návrhárstvoCouture návrhárstvo. Ak ťa zaujme jeden z našich sezónnych kurzov, na ktorých si môžeš ušiť sukničku, kabátik alebo čo pre záujemcov vymyslíme, je pre teba super absolvovať kurz Know-how, aby si zvládla ušiť svoje vysnívaný kúsok oblečenia.

A prečo sme tu písali o rešerši? Keď ideš na naše kreatívne kurzy, Kurzy módy, je fajn ak pred tým trošku prebudíš svoju fantáziu, a rešerš je na to super 🙂 Rešerš je príležitosť, skúmať, objavovať, rozširovať znalosti. Stimuluje myseľ návrhára a pomáha hľadať nové cesty, nové techniky a technológie.

Tešíme sa na teba na našich Kurzoch módy. A dovtedy oči otvorené a hľadaj inšpiráciu okolo seba, u nás ju môžeš premeniť z nápadu na skutočný, oroginálny kúsok odevu či doplnku. Aktuálnu ponuku kurzov nájdeš v Rozvrhu, sleduj náš fan page Kurzy módy na Facebooku pre aktuálne informácie (a inšpirácie).

kurzymody@gmail.com