7 profesionálnych tipov, ako upratať šatník

Každé ráno pred ňou stojíš. Ráno čo ráno do nej pozeráš, praská vo švíkoch a tebe v hlave svieti jediná veta. Nemám si čo obliecť.

Je jar, je načase dať aj tvoj šatník do poriadku a naplniť ho novými, sviežimi kúskami, ktoré každé ráno pohladia dušu a ktoré na tebe budú vyzerať chic. Tu je pár mojich osvedčených tipov ako na to.

Detail šatníka ladeného to ružovej s rôznymi typmi oganizérov.

1. Choď na to systematicky

Fajn je vopred si pripraviť vrecká alebo nádoby, do ktorých budeš oblečenie triediť. Prvú kôpku (alebo kopu) vyhodíš úplne. Druhú si ešte premyslíš. Niečo pôjde kamoškám, niečo na charitu, niečo ostane. Ľahšie sa rozhodneš, keď máš len 2 možnosti. Navyše sa budeš s oblečením lúčiť s príjemným pocitom, že ešte niekomu spraví radosť alebo pomôže.

„Veci, ktoré už raz zatriediš, neprekladaj! Prvá myšlienka je tá úprimná.”

2. Polož si 4 otázky

Rozhodovanie o osude kúskov z druhej kopy ti uľahčia 4 otázky: Milujem to? Páčim sa v tom sama sebe? Mám k tejto veci dáky vzťah? Keď na všetko odpovieš áno, spýtaj sa poslednú otázku: Má väčšiu hodnotu daná vec alebo uvoľnený priestor v skrini?
Príklad organizovaného šatníka so zrkadlom, policami a usporiadanými doplnkami.

3. Zachovaj kľud a rozvahu

Keď zistíš, že polovica šatníku skončila v nádobách na vylúčenie a poličky sa ti značne odľahčili, hlavné pravidlo znie: Neprepadaj panike! Keď si to tak zatriedila má to tak byť, nechaj to tam. Tým, že sa týchto vecí zbavíš nestrácaš nič zo svojej podstaty, nie veľa vecí ťa robí tým kým si. Radšej menej, ale všetko ako „ušité“ na teba než kopa harabúrd.
organizery_doplnky

4. Organizácia

Najlepší spôsob ako zorganizovať tvoj šatník je rozdeliť ho do zón. Najprv svoj šatník usporiadaj podľa toho ako TY rozmýšľaš pri obliekaní. Či pri výbere viac myslíš na príležitosť, na ktorú sa obliekaš (formálne oblečenie, pracovné, víkendové, biznis, párty, voľný čas, domáce) alebo na časti odevu, ktoré hľadáš (sukňa, top, šaty, blúzka, nohavice).  Následne už len jednotlivé zóny zoraď podľa farieb.

„Ak si chceš byť istá, že takto usporiadanú skriňu zaplníš len kúskami, ktoré ti pristanú prihlás sa k nám na kurz stylingu.”

5. Uskladnenie

Kúsky, ktoré ostanú si zaslúžia starostlivosť. Preto veci, ktoré potrebujú visieť vešajte na vešiaky. Svetre uchovajte v kvalitných nádobách, aby sa nepoškodili. Jemné veci skladujte zvlášť. Korálkové, flitrované a iné ťažké oblečenie zásadne v papieri a v krabici. Nikdy ich nevešajte na ramienka, rozťahali by sa.

Biely botník s usporiadanými topánkami na opätku v rôznych farbách.

6. Nezabudni na topánky a doplnky

Topánky je lepšie ukladať proti sebe, zmestí sa ti ich tak do poličky viac. Ďalšie doplnky ako listové kabelky a malé peňaženky môžeš uskladniť v priehľadných foldroch na dokumenty, náramky zas v rozmanitých dózach.

„Skriňu krásne rozvonia napríklad levanduľa a navyše ochráni oblečenie pred moľami.”

7. Dekorovanie

Peknú skriňu okrem krásne uloženého oblečenia a doplnkov tvoria aj dekorácie. Zrkadlo na dverách dodá svetlo, opticky zväčší priestor izby a je praktické. Vnútro skrine alebo aj poličky môžete oblepiť zaujímavou tapetou alebo sa vyhrať s washi páskou. K tomu pridaj vonnú sviečku, vrecúško alebo parfum a voilá hotovo!

Keď už máš šatník vyriadený, bolo by fajn, aby tam poriadok vydržal čo najlepšie. V článku 6 vecí, ktoré ti pomôžu udržať poriadok v skrini sa dozvieš, ako veci správne skladovať.